język polski język angielski język czeski

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia

Oparzenie skóry stanowi uszkodzenie tkanek w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury. Dochodzi do niego podczas kontaktu skóry z czynnikami termicznymi, takimi jak: wrzątek, środki chemiczne, prąd elektryczny, piorun lub promienie słoneczne.

 

W zależności od intensywności obrażeń wyróżniamy różne stopnie oparzenia. Oparzenie I i II stopnia możliwe do opatrzenia w warunkach domowych, oraz III stopnia, gdy dochodzi do obrażeń na całej głębokości skóry i wymagane jest zastosowanie specjalistycznego opatrunku i konsultacji lekarskiej.  

Pierwsza pomoc oparzonej osobie:

  • Pozbyć się ubrania z miejsca oparzenia, aby rana była wolna od ucisku ciał obcych, zabrudzeń.  

  • Natychmiast schłodzić miejsce oparzenia pod zimnym strumieniem bieżącej wody przez około 10-15 minut. Zimna woda działa łagodząco na ból i przyspiesza proces gojenia powstałej rany.  

  • Zastosować specjalistyczne środki o jak najlżejszej konsystencji np. pianki łagodzące Panthenol lub maści i kremy z dekspantenolem czy allantoiną Bepanthen, Alantan. Zawarta w powyższych preparatach substancja czynna przynosi poparzonej skórze ukojenie i redukcję bólu.

  • W przypadku oparzenia II stopnia, w którym doszło do pojawienia się większych pęcherzy, należy zastosować środek antyseptyczny np. Octenisept. Następnie zastosować piankę i jałowy opatrunek – należy w szczególności zwrócić uwagę na sposób jego założenia – nie przyciskamy go do rany, unikamy ucisku.  

  • W przypadku rozległych obrażeń należy zastosować specjalistyczne opatrunki np. Aqua Gel, który pochłaniając wydzielinę zatrzymuje ją w swojej strukturze przez co drobnoustroje nie przedostają się do podłoża rany. Opatrunek Aqua Gel schłodzi oparzone miejsce, zmniejszy ból i ochroni przed zakażeniem. Zapewnia właściwą wymianę ciepła i równowagę wilgoci.  

Podstawowym działaniem prewencyjnym jest zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom w życiu codziennym. Jeśli dojdzie do oparzenia przede wszystkim należy jak najszybciej schłodzić miejsce urazu i odpowiednio zabezpieczyć. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy jak najszybciej skonsultować się odpowiednim specjalistą.  

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 6 maj 2021