Skóra stanowi potencjalną barierę przed niepożądanym wnikaniem substancji drażniących oraz drobnoustrojów do organizmu. Zapewnia utrzymanie odpowiedniej równowagi między ustrojem a otoczeniem. Funkcję ochronną pełni warstwa rogowa będąca zewnętrzną częścią naskórka. Składa się głównie z keratyny - wysoce opornego białka.
Obecność wody i tłuszczu w tej warstwie zapewnia odpowiednią sprężystość i oporność
w stosunku do bodźców mechanicznych. W wyniku stałej keratynizacji naskórka, a tym samym złuszczaniu się warstwy rogowej możliwe jest usuwanie szkodliwych substancji z powierzchni skóry. Ważna jest również ochrona lipidowa, czyli warstwa sebum będąca mieszaniną łoju wydzielanym z gruczołów łojowych oraz lipidów pochodzących z komórek naskórka. Stanowi niezbędny element skóry natłuszczając oraz tworząc ochronny płaszcz na skórze zabezpieczając przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak bakterie, wirusy, grzyby oraz promieniowanie UV. Ponadto skóra zapewnia ochronę przed bodźcami fizycznymi takimi jak promieniowanie UV, bodźcami ciepłymi i zimnymi.
Otarcia stanowią jeden z najczęściej występujących uszkodzeń naskórka. Zazwyczaj powstają
w wyniku przesunięcia skóry po twardym lub szorstkim podłożu. Stanowią płytką ranę wpływając na wierzchnią warstwę skóry. Goją się nie pozostawiając blizny. Ważne jest, aby nawet tak niewielkie rany jak otarcia odpowiednio zaopatrzyć i zabezpieczyć przed niepożądanym zainfekowaniem.
Prawidłowe oczyszczenie naskórka należy rozpocząć od dokładnego umycia go wodą z mydłem, wodą utlenioną lub substancją dezynfekującą w sprayu. Odradza się stosowanie w tym celu gazy lub wacików, ponieważ może dojść do przeniesienia saprofitów do rany żywiących się martwą materią organiczną. Dla odpowiedniego zabezpieczania powstałego otarcia warto zastosować maść działającą antybakteryjnie, osłonowo i przyspieszającą proces gojenia rany. Nawet niewielkie otarcie stanowi wrota do przenikania bakterii do organizmu co może prowadzić do pojawienia się infekcji.
Ważne jest aby wychodząc z domu odpowiednio zabezpieczyć powstałe otarcie przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi. W przypadku zabrudzenia lub zmoczenia opatrunku należy go jak najszybciej wymienić. Jeśli pomimo zastosowania powyższych metod otarcie nie zostanie wygojone należy się bezwzględnie skonsultować z lekarzem.
Zastosowanie odpowiednich działań prewencyjnych może skutecznie ochronić nas przed wystąpieniem otarć na skórze. Miejsca najbardziej narażone na pojawienie się ran należy zabezpieczać maścią (np. wazelina, lubrykant w sprayu), aby prawidłowo natłuścić skórę. Zaleca się także, niezależnie od wieku, regularne nawilżanie skóry. Należy spożywać odpowiednią ilość wody, aby zmniejszyć ilość soli w pocie występującym na skórze.
Stosowanie działań prewencyjnych znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się otarć. Jeśli jednak dojdzie do wystąpienia rany należy pamiętać o prawidłowym oczyszczeniu i odpowiednim zabezpieczeniu. Stosując powyższe zasady unikniemy ryzyka pojawienia się infekcji w miejscu zranienia.